Poradnik LoveAirPlant

O oplątwach kilka słów…

Czym jest Tillandsia

Tillandsia – zwana inaczej oplątwą lub air plant – to zimozielona i wieloletnia roślina, która trafi w gust osób poszukujących urozmaicenia w swoim mieszkaniu i ogrodzie. Ten fikuśny i średnio wymagający gatunek występuje w kilkuset odmianach, zdobiąc wnętrza domów i posesji niemal na całym świecie. Skąd pochodzi Tillandsia oraz jakie są jej charakterystyczne cechy?

Pochodzenie Tillandsii

Oplątwa to roślina z rodziny Bromelia, w naturze występująca w Meksyku oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Jej stale rosnąca popularność sprawiła, że była ona nielegalnie pozyskiwana ze środowiska naturalnego. Aby uchronić ją przez nieuczciwymi handlarzami, jej najpopularniejsze gatunki zostały objęte ochroną konwencji waszyngtońskiej CITES, a ich eksport jest starannie kontrolowany. Wszystkie oferowane przez nas rośliny są hodowane w profesjonalnych szkółkach i pozyskiwane zgodnie z prawem.

Charakterystyka oplątwy

Tillandsia to roślina epifityczna, która nie wykształciła tradycyjnego systemu korzeniowego, jaki znamy z innych gatunków. W konsekwencji do wzrostu nie potrzebuje ona ziemi. Oplątwa czerpie składniki odżywcze wprost z powietrza i wody, używając do tego celu powierzchni swoich liści. Tillandsie – zależnie od odmiany – mogą przeżyć w dobrych warunkach nawet 40 lat. Ich kwitnienie trwa od kilku dni nawet do paru miesięcy. Już po przekwitnięciu u ich podstawy wyrasta kilka nowych roślinek. Po zakończeniu tego procesu, oplątwa-matka obumiera, pozostawiając po sobie młode egzemplarze. Kolorystyka tillandsii zależy w dużej mierze od gatunku i oświetlenia. Rośliny umieszczone w pobliżu okna staną się różowe lub czerwone, natomiast zlokalizowane w głębi pomieszczenia – będą bardziej zielone.

Rozmnażanie Tillandsii

Tillandsię możemy rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest hodowla z nasion, pozyskiwanych podczas kwitnienia oplątwy. Metoda ta wymaga jednak wiele cierpliwości i czasu – maleńkie roślinki zaczną rosnąć dopiero po roku lub dwóch. Druga technika rozmnażania tillandsii polega na hodowaniu nowych egzemplarzy z rośliny-matki. Małe oplątwy oddzielamy w chwili, gdy osiągną one 1/3 wielkości ich wersji macierzystej. Możemy również zdecydować się na pozostawienie ich bez rozdzielania, hodując je w sposób zbliżony do okazów w środowisku naturalnym.

Oplątwa do domu i ogrodu

W sprzedaży dostępne są zróżnicowane odmiany oplątwy, które możemy hodować zarówno w domu, jak i ogrodzie. Są one stosunkowo łatwe w uprawie – musimy jedynie pamiętać o dostarczeniu im optymalnej ilości wody, światła i nawozów. Tillandsie hodowane na zewnątrz preferują stanowiska wilgotne, półcieniste i osłonięte od silnego wiatru. Na okres zimy zalecane jest ich przeniesienie do wnętrza budynku – uchroni to rośliny przed przemarznięciem. W domu oplątwę możemy umieścić zarówno w pobliżu, jak i z dala od okna, pilnując jedynie, by nie była ona wystawiona na słońce przez cały dzień.

Gdzie możemy umieścić Tillandsię?

Decydując się na uprawę tillandsii, nie będziemy jej sadzić w standardowy sposób. Możemy umieścić ją niemal w dowolnym miejscu – tak, jak występuje ona w naturze. W swoim środowisku oplątwa przyczepia się do skał lub gałęzi. Tillandsię możemy łatwo umocować w wybranym obszarze, używając do tego celu np. drucika lub żyłki. W domu możemy także położyć ją w pojemniku, na półce lub parapecie. Tak zlokalizowana, będzie mocno wyeksponowana, jeszcze bardziej podkreślając swoją wyjątkowość.

Tillandsia to niezwykle ciekawa roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Choć rozrasta się stosunkowo wolno, tworzy wyjątkowo finezyjne formy, zachwycając swoich właścicieli oryginalnym wyglądem przez cały rok. Świetnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych przestrzeniach, będąc ich interesującą ozdobą przez długi czas.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt. Chętnie odpowiem na pytania dotyczące uprawy tych roślin.

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *