Poradnik LoveAirPlant

Pielęgnacja oplątw

Opis gatunku

Tillandsia, inaczej Airplant czy oplątwa jest to nietypowa roślina, która do wzrostu nie potrzebuje ziemi.
Rośnie, pobierając składniki odżywcze z wody i powietrza. Jest to rodzaj około 650 gatunków zimozielonych, wieloletnich roślin kwiatowych z rodziny Bromeliad. Występuje w lasach, górach i pustyniach północnego Meksyku i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, Mezoameryki i Karaibów do polowy Argentyny. Ich liście, więcej lub mniej srebrzyste, pokryte specjalnymi komórkami zdolnymi do szybkiego wchłaniania wilgoci z otoczenia (trichomy).

Pielęgnacja

Woda

Oplątwy zraszamy przeważnie 2 do 3 razy w tygodniu (w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu). Częstość zraszania zależy od wilgotności powietrza, temperatury, świata oraz cyrkulacji powietrza. Jeżeli w pomieszczeniu jest ciepło i sucho, rośliny zraszamy częściej, natomiast w zimniejszych i wilgotnych pomieszczeniach należy zraszać je rzadziej. Raz w tygodniu należy zanurzyć roślinkę w wodzie na około pół godziny.

Następnie ją wyjmujemy, delikatnie strząsamy nadmiar wody i odstawiamy ją “do góry nogami” do całkowitego wyschnięcia. Powinna wyschnąć w ciągu 4 godzin od podlewania, ponieważ taki jest optymalny czas wchłaniania wody.

Najlepszą wodą do podlewania jest deszczówka lub woda miękka o PH nie przekraczającym 6. Jeżeli nie mamy deszczówki, można użyć wody przegotowanej. Należy odstawić ją na kilka dni i zlać tak, aby pozbyć się wszelkich osadów. Raz lub dwa razy w miesiącu oplątwy nawozimy dolistnym nawozem do storczyków w 1/3 normalnej dawki stosowanej do storczyków.

Światło

Dla Tillandsii najlepsze będzie światło rozproszone. Lubią jasne pomieszczenia, ale nie pełne słonce, gdyż powoduje to poparzenie liści. W lecie roslinkę można wynieść na zewnatrz (np. na taras do delikatnie zacienionego miejsca). Przy odpowiednich warunkach liście Tillandsii podczas kwitnienia przepięknie się wybarwiają.

Temperatura

Niekróre gatunki Oplatwy są bardziej wytrzymałe od pozostałych i mogą wytrzymać nawet minusowe temperatury, ale najlepiej gdyby temperatura zimą nie spadała poniżej 8 st. Celcjusza. W lecie znosi wysokie temperatury do ok. 33 stopni.

Powietrze

Bardzo ważna w uprawie Tillandsii jest dobra cyrkulacja powietrza gdyż pozostawienie mokrych roślin na długo powoduje ich gnicie.
Gdy roślina umieszczona jest w szklanej kuli, słoiku itd. zalecam wyjąć ją do podlewania i ponownie umieścić na miejscu dopiero po całkowitym
wysuszeniu.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt. Chętnie odpowiem na pytania dotyczące uprawy tych roślin.

powiązane posty

2 myśli na “Pielęgnacja oplątw

  1. Zbigniew pisze:

    Dziękuję za cenne wskazówki. Mam T.Ionantha i T.Caput Medusae od roku. Pozdrawiam (✿ ♡‿♡)

    1. Love AirPlant pisze:

      Bardzo dziękujemy za opinię. Oby rośliny pięknie rosły jeszcze przez wiele lat 🙂 Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *