Poradnik LoveAirPlant

Pielęgnacja Neoregelii

Opis gatunku

Neoregelia to roślina z rodziny bromeliowatych, która obejmuje około 97-125 różnych gatunków. Występują w Brazylii, Ameryce Południowej i Amazonii. Rośliny należą do epifatycznych, ale zdarza się również, że porastają, skały i ziemię. Neoregelia charakteryzuje się dużą ilością kolorowych liści spośród wszystkich roślin ze swojej rodziny. Gdy kwitnie, kolor w centralnej części rośliny jest wyraźnie intensywniejszy. Jest powszechnie stosowana w terrariach i paludariach i cieszy się dużą popularnością wśród fanów terrarystyki.

Pielęgnacja Neoregelii w donicy:

Światło

To roślina, która lubi ekspozycję na światło, ale trzeba ją chronić przed nadmiernym, pełnym słońcem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie jest rozproszonego światła. Zbyt intensywne promienie słoneczne mogą prowadzić do wybielenia koloru rośliny, a w efekcie uszkodzenia liści.

Podlewanie

Jeśli mamy dostęp do czystej deszczówki, to będzie to idealna metoda nawodnienia Neoregelii. W przypadku braku deszczówki sprawdzi się też woda o średniej twardości. Optymalna częstotliwość podlewania wynosi 1-3 razy w tygodniu w okresie wegetacyjnym, który trwa od marca do października. Najkorzystniejszą metodą podlewania będzie koncentrowanie się bardziej na centrum rośliny niż na jej podłożu. Warto też zraszać liście co około 2-3 dni.

Temperatura otoczenia

Najlepszą temperaturą do wzrostu dla Neoregelii jest 18 ° C do 32 ° C. Jednak im wyższa jest temperatura, tym częściej należy pamiętać o podlewaniu. Roślina jest znana jako odporna, ale obumrze, jeżeli wartość na termometrze będzie się utrzymywać przez dłuższy czas poniżej 5 ° C.

Podłoże

Neoregelia powinna rosnąć w glebie, która zawiera małą ilość wartości odżywczych i jest dobrze osuszona. Poza tymi zasadami roślina odnajdzie się w wielu typach podłoża. Należy pamiętać, by nie dopuszczać do stałej wilgotności gleby. Nie potrzebuje nawet nawozów, by móc prawidłowo się rozwijać. Ważna jest dobry przepływ powietrza, które można osiągnąć poprzez zmieszanie spienionej gliny, torfu włóknistego, perlitu i włókna kokosowego. Nie jest to jednak konieczne, a może pomóc w odpowiedniej pielęgnacji.

Przesadzanie

Neoregelia to roślina charakteryzująca się małym systemem korzeniowym, dlatego dobrze odnajdują się w wąskich i niewielkich donicach. W przypadku, gdy zdecydujemy się na przesadzenie rośliny, pamiętajmy o umiarkowanej głębokości, by zapewnić jej stabilność.

Rozmnażanie

Po okresie kwitnienia Neoregelia powinna wypuścić małą odnogę. Można ją oddzielić od macierzystej dopiero gdy osiągnie wielkość około 1/3 jej wielkości i przesadzić. Wcześniejsze oddzielenie może spowodować, że roślina obumrze przez posiadanie zbyt niskiej ilości wartości odżywczych.

Pielęgnacja Neoregelii w terrarium:

W terrarium obowiązują podobne zasady jak w przypadku hodowli Neoregelii w donicy. Jednak jest to miejsce, w którym możemy mieć większą kontrolę nad wilgotnością powietrza. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na hodowlę rośliny w tym miejscu, musimy pamiętać o dobrej wilgotności wewnątrz. Neoregelia lubi też dużo światła i należy pilnować, by nie wystawiać jej bezpośrednio na pełne słońce. Z kolei terrarium jest doskonałym miejscem na zapewnienie dobrego światła sztucznego, które może pozwolić na piękny rozkwit rośliny. Możemy mocować ją bezpośrednio na korzeniach i tubach korkowych z użyciem cienkiej żyłki oraz obsadzając korzenie mchem Sphagnum.

Pielęgnacja Neoregelii w paludarium:

W przypadku paludarium obowiązują takie same zasady jak w terrarium i w donicy, z tą różnicą, że w terrarium i paludarium mamy większą możliwość kontroli nad warunkami, które zapewniamy Neoregelii. Dzięki sadzeniu roślin w kontrolowanych warunkach możemy zapewnić jej lepsze światło i wilgotność powietrza.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt. Chętnie odpowiem na pytania dotyczące uprawy tych roślin.

powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *